wizyt
Dzisiaj: 0Wszystkich: 4342

temperament

Planujesz zakup owczarka australijskiego? Hola! Hola! Najpierw poczytaj :)

Nikt, spośród tych, którzy mają owczarka australijskiego nie mógłby wyobrazić sobie doskonalszej rasy psa. Mówi się, że aussie są jak chipsy - naprawdę trudno poprzestać na jednym. Inteligencja, niezawodność, wszechstronność, lojalność i gotowość do każdej aktywności - to najwspanialsze cechy owczarka australijskiego. Niestety, cechy uznawane za jego największe zalety sprawiają, że nie nadaje się on „dla każdego”. Możesz zapomnieć o spokojnej wizycie w toalecie bo aussie z pewnością podąży za Tobą i będzie starał się jak najbardziej pomóc w każdej czynności. Odczyta Twój wyraz twarzy, będzie starać się za każdym razem odgadnąć to co miałeś na myśli, rozumie najwięcej słów ze wszystkich ras. Dlatego przed podjęciem decyzji o zakupie swojego pierwszego „aussie” należy dobrze się zastanowić, czy jego temperament będzie odpowiadał naszemu stylowi życia. Owczarek australijski jest psem nastawionym maksymalnie na swojego człowieka i zrobi wszystko by go zadowolić.  Praca, czas spędzony z właścicielem i aktywna zabawa – to właśnie one nadają sens życia każdego owczarka australijskiego.

Nieprawdą jest, że aussie będzie starał się „zagonić” w jedno miejsce stada wszystko co widzi czy podgryzać dzieci za nogi. Problemem mogą okazać się jednak popędy, chęć stróżowania czy emocje tj radość, ekscytacja oraz trudności z wyciszeniem się u niektórych osobników. Owczarek australijski zdecydowanie nie powinien być lękowy, agresywny lub niezależny - stanowi to poważną wadę i taki pies nie powinien być rozmnażany.

Większość tych psów jest natomiast aktywna i wymaga mniejszej lub większej pracy. Ich właściciele muszą być przygotowani, aby poświęcać im dostatecznie dużo czasu i uwagi, regularnie bawić się z nimi, trenować i chodzić na spacery. W przeciwnym razie u niektórych aussie mogą pojawić się głupie pomysły lub zapędy niszczycielskie. Część osobników może wykazywać nieufność względem obcych, dlatego tak kluczowa jest poprawna socjalizacja oraz zachęcanie do kontaktu z innymi. Nieraz możesz spalić się ze wstydu, gdy Twój ukochany aussik postanowi obszczekać nowego gościa lub tesciową by następnie wkoczyć im na głowę z radości. Możesz być niemal pewny, że nie przyjdą ponownie jak dasz im kawę w domieszką psiej sierści. Jeżeli chcesz żyć w czystości (bez sierści) i spokoju musisz zadbać o przepracowanie pewnych rzeczy oraz regularną kąpiel z wyczesywaniem i suszeniem. Jeżeli Cię to nie przeraża i jesteś w stanie to opanować - być może aussie jest wlaśnie dla Ciebie. Owczarek australijski jest doskonałym towarzyszem dla osób aktywnych oraz rodzin z dziećmi. Nasze psy hodujemy tak, aby zachowały chęć i popędy do pracy, ale jednocześnie pozostawały łatwe do ułożenia oraz wspólnego życia.